Палац Потоцьких

м. Червоноград, Червоноградський р-н, Львівська обл.

Родинна резиденція польського шляхетського роду Потоцьких, пам’ятка палацової архітектури середини ХVІІІ ст. Вважався одним із найпишніших та найвеличніших маєтків на Галичині, у архітектурі якого було поєднано два стилі: бароко і ранній класицизм.

Історія


Палац збудував у 1756-1761 рр. Францішек-Салезій Потоцький. Проект резиденції та паркового комплексу виконав французький архітектор П’єр Ріко де Тірргей. За взірець було взято королівський палац у Вілянуві під Варшавою.

Палацовий парк у французько-італійському стилі площею понад 6 га був подібний на Версальський, із великою кількістю каналів, штучних водоспадів та фонтанів, скульптур на міфологічні теми.

У 1772 р. палац успадкував Станіслав Щенсний Потоцький, який у 1781 р. продав маєток князю Адаму Понінському. Згодом австрійський уряд відібрав палац у Понінського за борги. Опісля, упродовж століття, палац переходив із рук у руки, доки його успадкувала родина графа Тадеуша Вишневського (середина ХІХ ст. – кінець 20-х р. ХХ ст.). За їхнього володіння, після пожежі в 1856 р., палац був перебудований, зокрема змінено фасад. Крім того, під час Першої світової війни російські війська значно знищили інтер’єр палацу. Останнім господарем перед Другою світовою війною був Зигмунт Літинський.

За радянської влади у палаці функціонувала вечірня школа для шахтарської молоді, а у бальній залі відбувалися розважальні вечори.

З 1989 р. у палаці знаходиться Червоноградська філія Львівського музею історії релігії.

Сучасний стан


Палац потребує реставрації. Від величного парку майже нічого не залишилося.

Вхід на територію палацу – вільний.

У палаці експонуються виставки у чотирьох залах, в одній з яких розміщена постійна експозиція “Кристинопіль у XVII-XIX ст.”. Інші зали використовуються під тимчасові виставки експонатів із власних фондів та з фондів інших музеїв, приватних колекцій, персональні виставки художників України та міжнародні виставки.

Музей працює з 9 до 17 год, вихiдний день – понедiлок.